„Já to tedy beru, šéfe…!“

Budeme mať „zrekonštruovanú“ vládu. Vymenovanú prvého apríla. Objavujú sa v nej aj nové osoby, v skutočnosti ale dôjde hlavne k „výmene bidielka“ medzi dvomi „kohútmi“. Všetci primárni aktéri vládnej krízy ostávajú v hre.

Hoci výrok: „Šialenstvo je robiť rovnakú vec opakovane a očakávať iné výsledky,“ Albert Einstein asi nikdy nevyslovil, na túto situáciu sadne ako „zadnica na nočník“. V blízkej dobe tak budeme môcť pravdepodobne znovu sledovať reprízu tureckej telenovely, odohrávajúcej sa na Úrade vlády. 

Ak by to teda zase nevyšlo, ponúkam ideálneho kandidáta na premiéra. Poznám ho tak dobre, že mu môžem robiť reklamu. Vidím ho totiž každý deň v zrkadle.

 • To, že stredná škola, ktorú absolvoval, je vhodným vzdelaním na funkciu premiéra, potvrdzuje bývalý „smerohlasný“ predseda vlády, ktorý ju tiež navštevoval.
 • Vysokoškolské vzdelanie získal na FEI STU. Náročnosť tejto školy, v prvej polovici 90. rokov, keď tam študoval, ukazuje skutočnosť, že len z prvého ročníku vtedy „vyletela“ asi polovica študentov. Rovnakú školu, dokonca rovnaký odbor štúdia, absolvoval aj ex-prezident Andrej Kiska.
 • Na vysokoškolskom internáte býval na izbe so Záhorákom a Východniarom (pozdravujem Jana B. a Ľuba A. prezývaného „Ampér“). On, Stredoslovák, už vtedy spájal Slovensko.
 • Diplomovku si písal sám, okrem iného aj preto, lebo ho to bavilo. Jej výsledkom bol funkčný mikročip na digitálne spracovanie signálov a riadiaci program k čipu založený na genetických algoritmoch. Na promócii tak k diplomu dostal aj pochvalný list dekana za vynikajúco vypracovanú diplomovú prácu.
 • Rovnaké vzdelanie ako má bývalý premiér a budúci minister financií – manažment, vyštudoval vo Veľkej Británii. Ukončil ho získaním certifikátu Diploma in Management. Je pochopiteľné, že štúdium prebiehalo v angličtine, ľutuje však, že sa nezameral viac na predmety nesmierne dôležité pre premiérsku funkciu. Konkrétne „One time“ a „Next time“.
 • Počas jeho viac ako štvrťstoročnej kariéry fungoval ako zamestnanec, živnostník, či majiteľ malej s.r.o. Dokáže preto vnímať dopady verejných politík na všetky druhy ekonomickej aktivity.
 • Jeho živnosť a firma nikdy neboli na konci roku v strate. Nikdy neboli ani zadlžené. Vždy poctivo platil dane, odvody a ostatné záväzky voči štátu. Jeho firma má vysoký index daňovej spoľahlivosti.
 • Nedávno, s vynikajúcim výsledkom, absolvoval testy v Centre vzdelávania a hodnotenia Úradu vlády. Týkali sa ekonomicko-numerických zručností, schopnosti porozumieť textu a abstraktného myslenia.
 • Tiež úspešne prešiel testami pre analytikov Útvaru hodnoty za peniaze Ministerstva financií. Išlo o overenie znalostí v oblasti ekonómie a verejných politík, angličtiny na úrovni B2 a počítačových zručností.
 • Pozná Brusel, žil tam niekoľko mesiacov. Býval na Avenue des Nerviens, ktorá je hneď vedľa Parc du Cinquantenaire (v blízkosti sídlia inštitúcie EÚ).
 • Jeho rodina buduje euroatlantické vzťahy už skoro storočie. Je priamym potomkom rodáčky z USA
 • Narodil sa ako „ekumenické dieťa“, rodina z otcovej strany boli evanjelici, rodina z matkinej strany zase katolíci. Nie je aktívnym členom žiadnej cirkvi, hoci je pokrstený ako rímsky katolík. Dokáže teda zaručiť, že náš štát sa nebude viazať na žiadnu ideológiu alebo náboženstvo, tak ako to vyžaduje Ústava SR.
 • Považuje sa za „konzervatívneho liberála“, to nie je „mačkopes“ ale skutočné politologické označenie. Nemá preto problém spolupracovať ani s konzervatívnou a ani s liberálnou časťou politického spektra. 
 • Nie je a nikdy nebol členom ani „vlastníkom“ žiadnej politickej strany či hnutia. Ak by teda robil svoju prácu dobre a získal by určitú mieru popularity, neohrozuje nikoho volebné preferencie.
 • Píše sci-fi. Pri návrhu vládnych politík sa to môže zísť. 
 • Jeho najobľúbenejšou počítačovou hrou je Civilization V. Hral ju skoro 5000 hodín. Cieľom hry je vybudovať, spravovať a ubrániť civilizovanú krajinu.

„Já to tedy beru, šéfe…!“

Parafrázujúc známu repliku zo seriálu Teória Veľkého tresku: „Nie som blázon, bol som testovaný na Úrade vlády“, zaraďujem tento článok do rubriky „Zábava“ a do osobnej rubriky „Srandičky“. Dátum zverejnenia, prvý apríl, je tu tiež dôležitou informáciou. 

Hoci všetky vyššie uvedené fakty sú pravdivé a k väčšine z nich viem doložiť listinný dôkaz alebo ho dokáže potvrdiť príslušný štátny orgán, naozaj nečakám telefonát z dnes už verejne známeho čísla 0905 64…  (Ak by to napriek tomu vlastník tohto čísla urobiť chcel, tak na Osobnom úrade Ministerstva financií majú na mňa kontakt). 

Nemám ani vhodný outfit na návštevu pani prezidentky. Môj posledný formálny oblek som vyhodil pred pár rokmi. Nohavice som nezapol v páse a sako mi po tom, ako nás susedia vytopili, začalo plesnivieť. Na zakúpenie alebo ušitie nového by som v čase lockdownu a zavretých obchodov potreboval papalášsku výnimku. Na jej využitie ale nemám žalúdok.