O blogu

Autor

Banskobystričan srdcom a rodiskom. Bratislavčan rozumom a bydliskom. Hoci čítať sa naučil už v škôlke a zamedzenie prístupu ku knihám považuje za mučenie, až na prahu päťdesiatky zistil, že okrem INPUT-u treba aktivovať aj OUTPUT. Vzdelaním elektrotechnický inžinier. Živí sa podnikaním v oblasti IT. Miluje dejiny, špeciálne tie, ktoré sa týkajú starovekého Ríma. Obdivuje historické rádia a počítače. Fascinuje ho nielen čas ale aj realita samotná, vrátane princípov na akých funguje.

Môj šéf, čo je zhodou okolností ten istý človek, ktorého vidím každodenne v zrkadle, mi povolil jednu „úchylku“. Dokonca ju môžem realizovať aj v pracovnom čase, ak teda nebude treba robiť nič dôležitejšie. Keď ma už teda „korona veget“, spojený aj s nedostatkom zákaziek, donútil napísať sci-fi poviedku a poslať ju do súťaže, vraj by som nemal túto novoobjavenú schopnosť zanedbávať.

Poviedka síce nič nevyhrala, umiestnenie v prvej štvrtine považuje môj šéf za relatívny úspech. Hlavne preto, že išlo o prvý dlhší text, napísaný skoro presne tridsať rokov po maturitnom slohu. Nielen chlebom a poviedkami je človek živý, ako hovorí klasik. Treba preto písať aj iné druhy textov – úvahy, populárno-odborné články, tie desaťročia vŕtania sa v knihách sa snáď budú dať zúročiť. Ako korenie sa použije zopár príhod zo života. Za tých pár krížikov na chrbte sa ich už nazbieralo dosť.

A tak som tu. Mal by som písať, hovorím, teda hovorí môj šéf a šéfov treba predsa poslúchať.

martin(zavináč)martinchabada.sk

Licencia

Články na tomto blogu sú šírene pod licenciou Creative Commons typu BY-NC-ND. V skratke to znamená, že texty je možné kopírovať a ďalej šíriť za nasledovných podmienok:

  • BY(Attribution) – Musí byť uvedené autorstvo a link (URL) na originálny článok na tomto blogu
  • NC(Non-commercial) – Text nesmie byť použitý na komerčné účely, v komerčnom médiu môže byť publikovaný iba vtedy, ak sa dá prečítať bezplatne
  • ND(No derivative works) – Z textu nie je možné vytvárať odvodené diela, musí byť publikovaný vcelku a v nezmenenej forme

Táto licencia sa týka iba textov. Pri diskusných príspevkoch určuje licenciu ich autor. Fotografie sú z archívu autora a ich autorstvo je častokrát nejasné.

Pravidlá diskusie

Do diskusie nie je potrebné sa registrovať. Je nutné zadať prezývku a e-mailovú adresu. Adresa bude viditeľná len pre administrátora blogu, nemusí byť ani reálna, stačí ak spĺňa pravidlá pre formát platnej e-mailovej adresy. Ak použijete funkčnú adresu, táto nebude ďalej šírená tretím stranám a nebude použitá na zasielanie spamu alebo reklamných oznámení. Tento blog reklamu nepotrebuje, kto má potrebu čítať kvalitný obsah, nájde si ho sám. 🙂

Prvý diskusný príspevok z každej jedinečnej kombinácie prezývka/e-mail je potrebné schváliť administrátorom. Ak je schválený, ďalšie komentáre sa už zobrazia aj bez zásahu moderátora (je ale možné konkrétneho diskutujúceho vložiť na zoznam, kde sú všetky jeho príspevky moderované). Na jednoduchšie odlíšenie diskutujúcich sa používajú automaticky generované avatary (obrázky k prezývke) vytvorené na základe kombinácie prezývka/e-mail. Kto chce používať vlastný avatar, môže si ho vytvoriť v službe Gravatar. V diskusii potom treba použiť rovnakú e-mail adresu, ako bola použitá na registráciu Gravatar.

Ak budú v diskusnom príspevku použité viac ako dva URL (linky/odkazy) komentár podlieha schvaľovaniu. Slúži to ako ochrana voči spamu.

Z diskusie budú nekompromisne odstránené (v prípade moderovanej diskusie nepripustené) nasledovné typy komentárov:

  • Porušujúce zákony Slovenskej republiky, Spojenej federácie planét, Klingónskej ríše alebo Romulánskeho impéria
  • Reklama, spam a ďalšie nevyžiadané obchodné ponuky
  • Hrubé vulgarizmy (v niektorých kontextoch je možné príslušné slovo použiť, treba ho ale „hviezdičkovať“ – napríklad k***t)
  • Osobné útoky na diskutujúcich, hlavne na autora blogu
  • Nedostatočne argumentované tvrdenia, primárne ako reakcie na články alebo diskusné príspevky autora blogu
  • Tie, ktoré sa nepáčia autorovi/administrátorovi blogu. Tu neplatia žiadne „pravidlá komunity“ ale „moje pravidlá“ 🙂

Zásady ochrany osobných údajov