O blogu

Autor

Banskobystričan srdcom a rodiskom, Bratislavčan rozumom a bydliskom. Hoci čítať sa naučil už v škôlke a zamedzenie prístupu ku knihám považuje za mučenie, až na prahu päťdesiatky zistil, že okrem INPUT-u treba aktivovať aj OUTPUT. Vzdelaním elektrotechnický inžinier, živí sa podnikaním v oblasti IT. Miluje dejiny, špeciálne tie, ktoré sa týkajú starovekého Ríma. Obdivuje historické rádia a počítače. Fascinuje ho nielen čas ale aj realita samotná, vrátane princípov na akých funguje.

Môj šéf, čo je zhodou okolností ten istý človek, ktorého vidím každodenne v zrkadle, mi povolil jednu „úchylku“. Dokonca ju môžem realizovať aj v pracovnom čase, ak teda nebude treba robiť nič dôležitejšie. Keď ma už teda „korona veget“, spojený aj s nedostatkom zákaziek, donútil napísať sci-fi poviedku a poslať ju do súťaže, vraj by som nemal túto novoobjavenú schopnosť zanedbávať.

Poviedka síce nič nevyhrala, umiestnenie v prvej štvrtine považuje môj šéf za relatívny úspech. Hlavne preto, že išlo o prvý dlhší text, napísaný skoro presne tridsať rokov po maturitnom slohu. Nielen chlebom a poviedkami je človek živý, ako hovorí klasik. Treba preto písať aj iné druhy textov – úvahy, populárno-odborné články, tie desaťročia vŕtania sa v knihách sa snáď budú dať zúročiť. Ako korenie sa použije zopár príhod zo života. Za tých pár krížikov na chrbte sa ich už nazbieralo dosť.

A tak som tu. Mal by som písať, hovorím, teda hovorí môj šéf a šéfov treba predsa poslúchať.

martin(zavináč)martinchabada.sk

Pravidlá diskusie

Do diskusie nie je potrebné sa registrovať. Je nutné zadať prezývku a e-mailovú adresu. Adresa bude viditeľná len pre administrátora blogu, nemusí byť ani reálna, stačí ak spĺňa pravidlá pre formát platnej e-mailovej adresy. Ak použijete funkčnú adresu, táto nebude ďalej šírená tretím stranám a nebude použitá na zasielanie spamu alebo reklamných oznámení. Tento blog reklamu nepotrebuje, kto má potrebu čítať kvalitný obsah, nájde si ho sám 🙂

Prvý diskusný príspevok z každej jedinečnej kombinácie prezývka/e-mail je potrebné schváliť administrátorom. Ak je schválený, ďalšie komentáre sa už zobrazia aj bez zásahu moderátora. Na jednoduchšie odlíšenie diskutujúcich sa používajú automaticky generované avatary (obrázky k prezývke) vytvorené na základe kombinácie prezývka/e-mail. Kto chce používať vlastný avatar, môže si ho vytvoriť v službe Gravatar. V diskusii potom treba použiť rovnakú e-mail adresu, ako bola použitá na registráciu Gravatar.

Ak budú v diskusnom príspevku použité viac ako dva URL (linky/odkazy) komentár podlieha schvaľovaniu. Slúži to ako ochrana voči spamu.

Z diskusie budú nekompromisne odstránené nasledovné typy komentárov:

  • Porušujúce zákony Slovenskej republiky, Spojenej federácie planét, Klingónskej ríše alebo Romulánskeho impéria.
  • Reklama, spam a ďalšie nevyžiadané obchodné ponuky.
  • Hrubé vulgarizmy (v niektorých kontextoch je možné príslušné slovo použiť, treba ho ale „hviezdičkovať“ – napríklad k***t).
  • Osobné útoky na diskutujúcich, hlavne na autora blogu.
  • Nedostatočne argumentované tvrdenia, primárne ako reakcie na články alebo diskusné príspevky autora blogu.

K posledným dvom bodom prikladám príklady prípustného a neprípustného komentáru (na základe reálnych odpovedí na moje články/komentáre v inom blogovom prostredí):

  • Prípustné: „Nesúhlasím“, „Mám iný názor a to…“, „Je to inak lebo… (linky na dôkaz tvrdenia)“, „Síce sa mýliš, ale máš na to plné právo“ (toto je už na hrane a bude sa posudzovať história diskutéra).
  • Neprípustné: „Nepíš hlúposti“, „Táraš nezmysly. Kam na ne chodíš? Alebo to máš z vlastnej hlavy?“, „Chrapúň“.

Určité typy príspevkov síce tiež neobsahujú dostatok argumentov ale zo sentimentálnych dôvodov ich v diskusii ponechám. Uvádzam jeden typický príklad: „Martin Chabada má pravdu!“.

V prípade porušenia týchto pravidiel mám veľa možností ako „zatočiť s narušiteľom“. Od jednoduchého vymazania komentáru, cez blokovanie prezývky, e-mailu, kľúčových slov, IP adresy až po editáciu diskusného príspevku a jeho zmenu z kritického na pochvalný alebo oslavný 🙂

Zásady ochrany osobných údajov