Ako som prežil najvášnivejšie obdobie

Po rozchode s mojou prvou priateľkou som si „lízal rany“ a užíval slobodu single života. Keď sa mi priblížili „Kristove roky“, uvedomil som si, že niektoré záležitosti sa lepšie prežívajú v dvojici ako osamote.

Hľadanie

„Drobným“ problémom bolo už len to, ako si novú priateľku nájsť. Ako „starý cap“ som už nechodil na diskotéky, kde som, ešte počas VŠ, stretol predchádzajúcu partnerku. Pracoval som v IT korporácii s prevažne mužským osadenstvom. Jednu slobodnú kolegyňu som skúšal aj zbaliť ale moja snaha tu bola márna.

Sociálne siete boli v tom čase ešte v plienkach. Budúci majiteľ tej najznámejšej čelil práve vtedy obvineniu a hrozilo mu vylúčenie zo školy. Bez súhlasu dotknutých skopíroval do aplikácie osobné údaje svojich spolužiakov. Nuž, čo sa za mladi naučíš…

Internetové zoznamky už fungovali, tak som skúsil šťastie. Neexistuje však asi iná oblasť ľudskej aktivity, kde sú očakávania a realita v takom hlbokom rozpore, ako online zoznamovanie. Absolvoval som niekoľko stretnutí. Hoci sme si pri konverzácii cez počítač rozumeli dobre, komunikácia naživo z nejakého dôvodu prakticky vždy zadrhávala.

Raz som si to pokazil sám. Písal som si dievčinou, s ktorou sme si nielen rozumeli ale na fotkách, ktoré mi poslala, sa mi aj nesmierne páčila. Nižšia čiernovláska s akurátnymi krivkami na správnych miestach. V ideálnom veku začínajúcom dvojkou. Hoci do práce som občas chodil aj v obleku, vo voľnom čase som nosil „ajťácky štýl“. Niečo medzi outfitom bezdomovca a feťáka. Presne takto oblečený som prišiel aj na prvé rande. Dnes sa nečudujem, že bolo aj posledné.

Zoznámenie, ktoré dokáže vymyslieť len život sám

Bola to z dnešného pohľadu „čudná“ doba. Doma som nemal pripojenie na internet a dokonca ani vlastný počítač. Používal som iba pracovný notebook. Pri televízore som preto trávil oveľa viac času ako v súčasnosti. V káblovke vtedy existovala jedna čisto hudobná stanica. Bežali na nej iba klipy prerušované reklamou. Privyrábali si aj tak, že v rolujúcom pruhu na spodku obrazu ukazovali odkazy pre divákov. Stačilo poslať na príslušné číslo (spoplatnenú) SMS.

V jeden sychravý zimný večer som prišiel z práce. Doľahla na mňa frustrácia z mojej neschopnosti nájsť si partnerku. Neviem, kde skrsla tá myšlienka ale na číslo hudobnej stanice som poslal SMS. Presný text si už nepamätám, bolo to niečo v zmysle: „Tridsiatnik hľadá partnerku na vzťah. Moje telefónne číslo.“

Sledoval som na obrazovke televízora rolujúci text s mojim odkazom. Každé jeho zobrazenie trvalo len pár sekúnd a určite sa nezobrazil viac ako päťkrát. Nepredpokladal som, že vyvolá nejakú odozvu. Bol som preto prekvapený, keď mi o chvíľu začal pípať mobil, signalizujúci prichádzajúcu SMS.

Neprišla len jedna. Niektoré boli jasné „obchodné ponuky“ typu: „Za finančnú podporu som ochotná robiť čokoľvek.“ O takúto formu vzťahu som nemal záujem. Len pred pár mesiacmi som odmietol lukratívny návrh môjho rozvedeného šéfa, aby som spolu s ním navštívil verejný dom, pričom mi dokonca služby príslušných „zamestnankýň“ aj zaplatí.

Jedna esemeska ma však zaujala. Nič nesľubovala. Len vyjadrovala počudovanie, že muž v mojom veku sa nachádza na tejto „puberťáckej“ stanici. Odpovedal som na ňu. Prišla reakcia. Ešte v ten večer sme si ich vymenili desiatky.     

Po pár dňoch intenzívneho esemeskovania som sa rozhodol nádejnej partnerke zavolať. Náš prvý spoločný telefonát trval asi tri hodiny. Nasledujúce dni to pokračovalo telefonickými rozhovormi podobnej dĺžky. Dokonca sa mi prvýkrát v živote podarilo prekročiť luxusne nastavený limit na bezplatné minúty na pracovnom mobile a musel som rozdiel „zacvakať“.

Dohodli sme si stretnutie. Nebola z Bratislavy. Bývala na vidieku, v blízkosti krajského mesta, kde sme si aj dohovorili miesto prvej schôdzky. Padlo mi vhod, že len pár mesiacov predtým som si kúpil svoje prvé auto.

Asi po týždni od prvého kontaktu som ju teda prvýkrát uvidel. Príroda to nastavila tak, že fyzický vzhľad ženy je pre muža dôležitý a ak mu nevyhovuje, všetko ostatné je ohrozené. Našťastie som nebol sklamaný. Na mieste stretnutia sa objavila štíhla brunetka, ktorej výzor prekračoval moje očakávania.

Po spoločnej večeri som ju odviezol domov a vrátil sa do hlavného mesta. Vzhľadom k viac ako stokilometrovej vzdialenosti medzi našimi bydliskami neboli každodenné stretnutia možné. Najbližší víkend som musel absolvovať pracovnú cestu do zahraničia, preto sme sa dohodli, že hneď ďalší víkend strávime spolu. Kolegovia v cudzine môj aktuálny duševný stav odhalili veľmi rýchlo. Permanentne som esemeskoval. 

Hoci nešoférujem veľmi rád, skoro tristokilometrovú trasu k nej domov a naspať do Bratislavy som absolvoval s nadšením. Doviezol som ju do môjho bytu. Vonku bolo sychravo a nevľúdne, na prechádzky nebolo vhodné počasie. Celý víkend sme preto strávili vnútri. Otvorene priznávam, že šach sme nehrali.

Pozitívne bolo už len to, že po prvej návšteve odo mňa nezdrhla. Pri kúpe bytu som totiž vyčerpal všetky úspory. Následnou prioritou bolo auto, ktoré som potreboval pracovne (a zamestnávateľ štedro, nad rámec zákona, preplácal využívanie súkromného auta na pracovné účely). Nákup zariadenia bytu nebol až tak dôležitý.

Jedinou ako-tak vybavenou miestnosťou bola kuchyňa. Chladničku som si zaobstaral až po tom, ako mi vrany vyzobali klobásu uloženú cez zimu na balkóne. Na kuchynskú linku a sporák došiel rad vtedy, keď sa mi „podarilo“ z malého turistického variča vykydnúť panvicu s praženicou na dlážku. Zvyšok bytu bol jedno veľké provizórium. Spal som na matracoch umiestnených rovno na podlahe. Ako úložný priestor som používal plastové prepravky.

Vášeň zapísaná v hviezdach?

Astrológovia tvrdia, že vraj tí, ktorí sa narodili v znamení Škorpióna, sa okrem komplikovanej povahy a sklonom k mystike či tajomnu vyznačujú aj intenzívnym prežívaním emócií. Vášnivá sexualita v ich životoch predstavuje jeden z významných zdrojov inšpirácie. Tomuto znameniu tradične vládne planéta Mars. Aj meno Martin, pochádzajúce ešte zo starorímskych čias, je odvodené od tohto nebeského telesa a rovnomenného boha vojny, ničenia a pomsty uctievaného Rímom.

Neviem, či sa v niektorej astrologickej príručke dá nájsť popis kombinácie muža a ženy, kde sú obidvaja narodení v znamení Škorpióna a zároveň sa volajú Martin a Martina. Okrem toho bola polovičná Maďarka, čo do vzťahu pridávalo „csípős“ ingredienciu.

Ja, na základe môjho vzdelania a vlastnej skúsenosti, pripájam elektrikárske varovanie: „Pozor, vysoké napätie!“ Presne na moje tridsiate tretie narodeniny, v čase, keď bol náš vzťah na vrchole, zničila obrovská víchrica časť tatranských lesov. Možno sme našou vášňou narušili aj rovnováhu prírodných energií. Je len náhoda, že v ten deň sa nachádzalo v znamení Škorpióna nielen Slnko ale aj planéta Mars?

Všetko má koniec, len klobása má dva 

Vzájomná vášeň sa bohužiaľ neprejavovala len v horizontálnej polohe. Ak sme sa na niečom nezhodli, tak síce nelietali taniere a ani facky ale hádky boli divoké a hlasné. Podobne intenzívne bolo aj po-hádkové zmierovanie. To sa už (často) odohrávalo aj vo vodorovnej pozícii.

Najväčším problémom bola forma vzťahu. Jej túžbou, čiastočne vytváranou aj tlakom konzervatívnej rodiny, bolo ho „legalizovať“. Ja milujem slobodu a odmietam princíp, že spolužitie dvoch ľudí má byť nejakým spôsobom regulované štátom či cirkvou. Rozpor, ktorý sa nakoniec ukázal ako neprekonateľný.

V každom prípade, tie necelé dva roky nášho spoločného života neľutujem. Hoci racionalita a chladná rozvaha sú mi blízke a ovládajú väčšinu môjho konania, som rád, že som zažil aj obdobie, keď boli  tieto aspekty potlačené a na povrch sa dostala intenzívna vášeň.

2 thoughts on “Ako som prežil najvášnivejšie obdobie

  1. DK

    Ahoj Maťo, ak si toto prečíta aj tvoja ex a vzbudíš v nej nostalgiu resp rozožneš tlejúcu vášeň, možno budeš mať problémy s aktuálnou budúcou ex. :-).Pekne sa to číta .

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.