Krabica

Mikropoviedka napísaná na workshope organizovanom portálom scifi.sk počas Comics salónu 2022.


Obyčajná kartónová krabica. Podobnú mi nedávno doručil kuriér. Táto však leží na zemi. Previazaná žltou stužkou. Vyzerá ako vianočný darček, ktorý niekto stratil.

Všimnem si červenú škvrnu mokvajúcu baliacim papierom. Rozbilo sa snáď niečo z obsahu? Neodolám. Ťahám za stužku. Žltý uzol povolí.

Zvedavo nahliadnem dovnútra. Oči mŕtvej mačky slepo hľadia nahor. Zhnusene sa odvrátim.

Niečo zamňauká. Mačka na mňa žmurkne.

Priblížim hlavu ku krabici, zacítim mŕtvolný pach. Evidentne živá labka sa dotkne mojej tváre.

Vtedy pochopím. Schrödingerova mačka.

Ale tak by to fungovať nemalo. Stav kvantovej neurčitosti predsa pozorovaním zaniká.

Existuje len jedno riešenie. V stave života a zároveň aj smrti sa nachádzam aj ja sám. Stal som sa Schrödingerovym človekom.


Na workshop som išiel s myšlienkou, že budeme diskutovať o písaní. V skutočnosti bola na programe akcia, ktorej sa na portáli scifi.sk zásadne vyhýbam. Poviedka na počkanie. Cieľom je napísať poviedku na dopredu neznámu tému. Za jednu hodinu. U mňa ale trvá celý proces, od nájdenia námetu, po dopísanie poslednej korektúry, minimálne rok. Teda „mission impossible“.

Jednou z tém bolo slovo „reťaz“. Tá druhá, o ktorej som písal aj ja, sa týkala obálky knihy. Zobrazujúcej zimnú idylku s dievčatkom, dotýkajúcim sa krabice previazanej žltou stužkou. Tá však nesie krvavé stopy.

Vydavateľstvo Hydra

Spoluautorom sa podarilo napísať aj niekoľkostranové diela. Ja som väčšinu času bojoval s rukopisom. Dlhší text som rukou nenapísal už viac ako desaťročie. Vďakabohu za počítače.

Nakoniec to dopadlo celkom dobre. Menej je niekedy viac. Nič som síce nevyhral, úplný prepadák, ktorý som očakával na začiatku, to ale nebol. Niektorí hlasovali za to, aby bola moja poviedka umiestnená na treťom mieste.

Až po akcii som si uvedomil, že som sa ocitol vo vynikajúcej spoločnosti. Bola tam Bea Takáčová, víťazka minuloročnej MaCeFa. Vyhrala aj teraz. Tóno Stiffel, známy autor sci-fi. Ďalší autori vydaných poviedok.

EDIT: O týždeň a jeden deň po workshope sa ukázalo, že bol ešte magickejší ako som predpokladal. Jeho účastníkmi boli: finalista Martinus Cena Fantázie 2022 (Zdeno Jašek), finalistka Ceny pre najlepšiu fantasy poviedku (Bea Takáčová) a dokonca aj finalista Ceny pre najlepšiu sci-fi poviedku (moja maličkosť).